مرکز مشاوره و پاسخگویی

۱۵ شهریور ۰۱ ، ۲۰:۵۱

مردانگی سمی چیست؟

 

 

مردانگی سمی چیست؟
مردانگی سمی شامل فشارهای فرهنگی بر روی  مردان برای رفتار به شیوه ای خاص است. و احتمالاً همه پسران و مردان را به نوعی تحت تأثیر قرار می دهد.

مردانگی سمی به این مفهوم اشاره دارد که ایده برخی افراد از «مردانگی» باعث پرخاشگری می‌شود.

این تصور که مردان باید سخت‌گیرانه رفتار کنند و از نشان دادن همه احساسات خودداری کنند، می‌تواند برای سلامت روان آنها مضر باشد و می‌تواند عواقب جدی برای جامعه داشته باشد، به همین دلیل به «مردانگی سمی» معروف شد.


مردانگی سمی چیست؟

مردانگی سمی فقط این نیست که مثل یک مرد رفتار کنیم. در عوض، این شامل فشار شدیدی است که ممکن است برخی مردان احساس کنند تا به روشی عمل کنند که واقعاً مضر باشد.

تعاریف زیادی از “مردانگی سمی” وجود دارد که در تحقیقات و همچنین فرهنگ عامه ظاهر می شود. برخی از محققان به این توافق رسیده اند که مردانگی سمی دارای سه جزء اصلی است:

 ۱. سرسختی : این تصوری است که مردان باید از نظر جسمی قوی، از نظر عاطفی سنگدل و از نظر رفتاری پرخاشگر باشند.


 ۲. ضد زنانگی : این شامل این ایده است که مردان باید هر چیزی را که زنانه تلقی می شود، مانند ابراز احساسات یا پذیرش کمک، رد کنند.


۳. قدرت : این فرضیه است که مردان باید در جهت کسب قدرت و موقعیت (اجتماعی و مالی) تلاش کنند تا بتوانند احترام دیگران را به دست آورند.

 

تجلیل از عادات ناسالم

مردانگی سمی عادات ناسالم را تجلیل می کند. این عقیده است که «مراقبت از خود برای زنان است» و مردان باید با کم خوابی، ورزش کردن حتی زمانی که مجروح هستند و خود را به محدودیت های جسمانی خود سوق دهند، با بدن خود مانند ماشین رفتار کنند.

مردانگی سمی علاوه بر اینکه به شدت به مردان فشار می آورد، آنها را از مراجعه به پزشکان منصرف می کند.

مطالعه‌ای در سال 2011 نشان داد که مردانی که قوی‌ترین باورها را در مورد مردانگی داشتند، تنها نصف مردانی که باورهای متوسط‌تری در مورد مردانگی داشتند، از مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه برخوردار بودند. باورهای مربوط به سرسختی مردانگی سمی علاوه بر اجتناب از درمان پیشگیرانه، رفتارهای ناسالم را نیز تشویق می کند.

مطالعه‌ای در سال 2007 نشان داد که هر چه مردان بیشتر با هنجارهای مردانه مطابقت داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که رفتارهای پرخطری مانند نوشیدن زیاد الکل، استفاده از تنباکو و پرهیز از سبزیجات داشته باشند. علاوه بر این، آنها به احتمال بیشتری به چنین انتخاب های پرخطری به عنوان “عادی” نگاه می کردند.


انگ سلامت روان

مردانگی سمی همچنین مردان را از درمان سلامت روان منصرف می کند. افسردگی، اضطراب، مسائل مربوط به سوء مصرف مواد و مشکلات سلامت روان ممکن است به عنوان ضعف در نظر گرفته شود.


یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که مردانی که مفاهیم سنتی مردانگی را قبول می‌کنند، در مقایسه با افرادی که نگرش‌های جنسیتی انعطاف‌پذیرتری داشتند، نگرش منفی بیشتری نسبت به جستجوی خدمات سلامت روان داشتند.
مردانگی سمی همچنین ممکن است تاکید کند که صحبت کردن درباره احساسات مردان برای مردان نامناسب است. اجتناب از گفتگو در مورد مشکلات یا احساسات ممکن است احساس انزوا و تنهایی را افزایش دهد.

این ممکن است احساس تنهایی را افزایش دهد. همچنین ممکن است تمایل مردان برای تماس گرفتن و کمک گرفتن در زمانی که مشکل سلامت روانی را تجربه می کنند کاهش دهد.

@psychomod

نژاد، قومیت و جنسیت

نژاد و قومیت یک مرد ممکن است در نحوه نگاه او به مردانگی و همچنین درک دیگران از او نقش داشته باشد.

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که در میان دانشجویان سفیدپوست، مردان آسیایی-آمریکایی کمتر از مردان سفیدپوست یا سیاهپوست آمریکایی اعتقادات مردانگی سمی  دارند.

الزام مردانه برای رواقی ماندن و ارائه دهنده خوب بودن می تواند منجر به “جان هنرییسم” در مردان آفریقایی-آمریکایی شود. این اصطلاح برای توصیف مردانی به کار می رود که از تلاش زیاد به عنوان راهی برای کنار آمدن با مشکلات استفاده می کنند و در مواجهه با استرس مزمن و تبعیض به این کار ادامه می دهند. یک مطالعه در سال 2016 “جان هنرییسم” را با افزایش خطر ابتلا به فشار خون و افسردگی مرتبط دانست.


پسران از هر نژاد و پیشینه قومی که «به اندازه کافی مردانه» رفتار نمی کنند ممکن است در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گیرند.


نظرسنجی ملی مدرسه آب و هوا در سال 2015 نشان داد که 85 درصد از دانش‌آموزان LGBTQ+ گزارش داده‌اند که در مدرسه به دلیل ابراز جنسیت یا تمایلات جنسی مورد آزار و اذیت کلامی قرار گرفته‌اند.


دانش‌آموزان ناسازگار جنسیتی، رفتار بدتری را نسبت به کودکانی که با هنجارهای جنسیتی سنتی مطابقت داشتند و در عین حال به عنوان LGBTQ+ شناسایی می‌شدند، گزارش کردند.


رفتار کمکی

مردانی که خود را مردانه‌تر می‌دانند، کمتر درگیر آنچه که محققان «رفتار کمک‌کننده» می‌نامند، می‌شوند. این بدان معناست که آنها وقتی شاهد قلدری یا وقتی می بینند که شخصی مورد تعرض قرار می گیرد، احتمالاً مداخله نمی کنند.

مطالعه‌ای در سال 2019 نشان داد که مردانگی سمی می‌تواند مانع از تسلیت بخشیدن به قربانی، درخواست کمک و ایستادن در برابر مجرم شود. مردانی که این باور را تأیید می‌کردند که مردان باید قوی و پرخاشگر باشند، احتمال بیشتری داشت که پیامدهای اجتماعی منفی مرتبط با مداخله را به عنوان یک تماشاگر فعال درک کنند.

برای مثال، در موارد تجاوز جنسی، مردانی که بیشترین رفتارهای مردانه را داشتند، کمتر احتمال داشت که تجاوز را متوقف کنند. این مطالعه نشان داد که اگر مردان فکر کنند که شهرت آنها به عنوان سنتی مردانه ممکن است به خطر بیفتد، در هر درگیری دخالت می کنند.


دستورالعمل های APA

در طول سال‌ها، انجمن روان‌شناسی آمریکا (APA) شروع به تشخیص این موضوع کرد که فشارهای اجتماعی بر مردان می‌تواند عواقب شدیدی برای افراد و همچنین جامعه داشته باشد.

اعضای APA دستورالعمل‌های جدیدی برای شیوه‌های روان‌شناختی ایجاد کردند که پسران و مردان را درمان می‌کند تا به رفع برخی از مشکلات مرتبط با مردانگی سمی کمک کند.

آنها با تکیه بر بیش از 40 سال تحقیق نشان می دهند که مردانگی سنتی از نظر روانی مضر است. آنها همچنین گزارش می دهند که معاشرت پسرها برای سرکوب احساساتشان باعث ایجاد آسیب، هم در درون و هم در ظاهر می شود.


محققان دریافتند زمانی که کلیشه ها و انتظارات فرهنگی را از بین بردند، تفاوت زیادی در رفتارهای اساسی بین زن و مرد وجود نداشت. مطالعات دفترچه خاطرات زمانی (مطالعاتی که شرکت کنندگان کل دفترچه خاطرات فعالیت های خود را ثبت کردند) نشان داد که مردان به اندازه زنان از مراقبت از کودکان لذت می برند.
تفاوت در نمایش عاطفی بین پسران و دختران نسبتاً کوچک است و همیشه به شکل کلیشه ای نیست. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که پسران نوجوان در واقع احساسات بیرونی کمتری مانند خشم را نسبت به دختران نوجوان نشان می دهند.

دستورالعمل های جدید APA برای کمک به روانشناسان برای حمایت از مردان در رهایی از قوانین مردانگی ایجاد شده است که بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر دارد.


سخن نهایی

اگر احساس می کنید که اثرات منفی مردانگی سمی را تجربه می کنید، با کسی تماس بگیرید. یک متخصص سلامت روان می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چگونه بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد و به شما کمک می‌کند از الگوهای ناسالمی که ممکن است شما را گیر کرده رها کنید.

هرچه افراد بیشتر در مورد مردانگی سمی بیاموزند و افراد بیشتری برای آن کمک دریافت کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که شاهد تغییرات در سطح بزرگ تری باشیم زیرا جامعه ممکن است فشار کمتری را بر مردان وارد کند تا به روشی خاص عمل کنند.


منابع مردانگی سمی :


1.   H. Thompson, J.H. Pleck. The structure of male role norms. American Behavioral Scientist. 1986; 29: 531-543. doi.org/ 10.1177/000276486029005003


2.   Springer KW, Mouzon DM. “Macho men” and preventive health care: implications for older men in different social classes.J Health Soc Behav. 2011;52(2):212-227. doi:10.1177/0022146510393972


 3.   Mahalik JR, Burns SM, Syzdek M. Masculinity and perceived normative health behaviors as predictors of men’s health behaviors. Soc Sci Med. 2007;64(11):2201-2209. doi:10.1016/j.socscimed.2007.02.035


4.   Yousaf, O., Popat, A., & Hunter, M. S. An investigation of masculinity attitudes, gender, and attitudes toward psychological help-seeking. Psychology of Men & Masculinity. 2015;16(2), 234–237. https://doi.org/10.1037/a0036241


5.   Wong, Y. J., Horn, A. J., & Chen, S. Perceived masculinity: The potential influence of race, racial essentialist beliefs, and stereotypes. Psychology of Men & Masculinity. 2013;14(4), 452–464. https://doi.org/10.1037/a0030100


6.  Hudson DL, Neighbors HW, Geronimus AT, Jackson JS. Racial Discrimination, John Henryism, and Depression Among African Americans. J Black Psychol. 2016;42(3):221-243. doi:10.1177/0095798414567757


 7.  2015 National Climate Survey. GLSEN. https://www.glsen.org/research/2015-national-school-climate-s


8.  Ingram, K. et al. Longitudinal associations between features of toxic masculinity and bystander willingness to intervene in bullying among middle school boys. Journal of School Psychology. December 2019; 77: 139-51. https://doi.org/10.1016/j.jsp.2019.10.007


 9.   APA issues first-ever guidelines for practice with men and boys. American Psychological Association. https://www.apa.org/monitor/2019/01/ce-corner


 10.   Connelly, R. & Kimmel, J. If You’re Happy and You Know It: How Do Mothers and Fathers in the US Really Feel about Caring for Their Children?, Feminist Economics. 2015; 21:1, 1-34, DOI: 10.1080/13545701.2014.970210


11.    Chaplin TM, Aldao A. Gender differences in emotion expression in children: a meta-analytic review. Psychol Bull. 2013;139(4):735-765. doi:10.1037/a0030737

 آدرس تلگرام من:

https://telegram.me/psychomod

 

کپی برداری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

 

 

۰۱/۰۶/۱۵
آنوشا نیکوبخت

آگاهی

روانشناسی

همسرداری

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی